1397/7/11 چهارشنبه با محوریت دفاع مقدس؛ برگزاری نشست کتابخوان در کتابخانه عمومی فردوسی شهرستان بندرعباس نشست کتابخوان با محوریت دفاع مقدس در کتابخانه عمومی فردوسی برگزار شد و چندین کتاب به اشتراک گذاشته شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی هرمزگان، همزمان با فرا رسیدن هفته دفاع مقدس، نشست «کتاب‌خوان» با حضور کتابداران و اعضای فعال درکتابخانه فردوسی برگزار شد.

این نشست با معرفی6 کتاب، که در ادامه به مرور اجمالی آنها می پردازیم، به کار خود خاتمه داد.

 

کتاب «ق»/ نوشته: «سجاد خسروانی»/ ارائه توسط «فرهاد یوسفی نسب»

این کتاب اثر «سجاد خسروانی» است و در قالب داستان‌های مینیمال به شکل برش‌هایی از زندگی فردی و اجتماعی قیصر امین‌پور به روایت افراد مختلف آورده شده است.

موضوعی که این کتاب را از دیگر آثار مشابه متفاوت می‌سازد، سبک و نوع نگارش آن است که نویسنده در این راه توانسته با شخصیت قیصر امین پور ارتباط خوبی برقرار کند. این کتاب افزون بر این‌که حاوی بیوگرافی زنده یاد قیصر امین پور از زبان سوم شخص به شمار می‌رود داستان وار به بیان احوال این شاعر می‌پردازد و به گونه‌ای شرح روایت می‌کند که نه طولانی است و نه خواننده را خسته می‌کند. نام کتاب هم بر اساس شعری از قیصر امین پور برگزیده شده که می‌گوید: «... و قاف حرف آخر عشق است، آنجا که نام کوچک من آغاز می‌شود»

 

کتاب «نورالدین پسر ایران»/ نوشته: «معصومه سپهری»/ ارائه توسط «محمدرحیم وارسته پور»

»نورالدین پسر ایران«کتاب خاطرات سید نورالدین عافی است؛ پسری شانزده ساله از اهالی روستای خنجان در حوالی تبریز در آذربایجان شرقی که مانند دیگر رزمنده‌های نوجوان ایران با تلاش و زحمت فراوان رضایت والدین و مسئولین را برای اعزام به مناطق عملیاتی جلب کرد و از دی ماه 1359 -یعنی تنها سه ماه پس از آغاز جنگ تحمیلی- به جبهه‌های نبرد با متجاوزان رفت. او حضور در گردان‌های خط‌‌شکن لشکر 31 عاشورا را به عنوان نیروی آزاد، غواص و فرمانده دسته و در جبهه‌های مختلف تجربه کرده و بارها مجروح شده است. نورالدین نزدیک به هشتاد ماه از دوران جنگ تحمیلی را علیرغم جراحات سنگین و شهادت برادر کوچک‌ترش سید صادق -در برابر چشمانش- در جبهه ماند و در عملیات‌های متعددی حضور داشت و جانباز هفتاد درصد دفاع مقدس است.

 

کتاب «فرنگیس»/ نوشته: «مهناز فتاحی»/ ارائه توسط «آیدا انصاری»

کتاب فرنگیس مشتمل بر خاطرات «فرنگیس حیدرپور» توسط انتشارات سوره مهر به چاپ رسیده است که دربرگیرنده خاطرات فرنگیس متولد  سال1341 در روستای آوزین است. او در حمله نظامیان عراقی به روستای محل سکونتش با یک تبر از خود در برابر سربازان ارتش بعث عراق از خود دفاع کرد.

 

کتاب «من زنده ام»/ نوشته: «معصومه آباد/ ارائه توسط «میترا استادی»

‏‏ کتاب «من زنده ام» خاطرات دوران چهار ساله‌ی اسارت معصومه آباد در زندان‌های رژیم بعث صدام است. این کتاب در رابطه با اسارت و بخشی از خاطرات نانوشته 4 بانوی اسیر ایرانی به نگارش در آمده تا گویای وضعیت زنان اسیر در زندان های رژیم بعث عراق، و همچنین عفت و حیای آنان در دوران هشت سال دفاع مقدس باشد.

کتاب «پایی که جا ماند»/ نوشته: «سیدناصر حسینی پور»/ ارائه توسط «فاطمه شاه حسینی»
»
پایی که جا ماند»، یادداشت‌های روزانه سید ناصر حسینی‌پور درباره زندان‌های مخفی عراق است که انتشارات سوره ی مهر منتشر کرده است

کتاب «جمیل»/ نوشته: «حسن گرجی»/ ارائه توسط «فرزانه بخشی زاده»

رمان «جمیل» زوایای ناگفته ای از دفاع مقدس را واکاوی کرده و آمیزه ای از عشق، تعالی و ایثار را به مخاطبان خود، بیان می کند؛ نویسنده این رمان دفاع مقدسی تلاش کرده است تا داستان را با زبانی ساده و روان در دوازده فصل برای مخاطبانش روایت کند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

بيشتر
 
تعداد بازديد اين صفحه: 55
تمامی حقوق این پورتال متعلق به نهاد کتابخانه های عمومی کشور می باشد

اجرا با : پورتال سازمانی سیگما