1397/2/9 يكشنبه به مناسبت ولادت حضرت علی اکبر (ع) برگزار شد؛ برگزاری نشست کتابخوان جوان و به اشتراک گذاری کتابهای خوانده شده با همکاری اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان و کتابخانه فردوسی همزمان با فرا رسیدن روزجوان، نشست کتابخوان جوان در کتابخانه عمومی فردوسی شهرستان بندرعباس برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان، نسیمه بلندآبادی کارشناس فرهنگی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان ضمن تشکر از مجموعه کارکنان کتابخانه فردوسی، از برگزاری نشست کتابخوان جوان در کتابخانه‌ی عمومی فردوسی خبر داد.

بلند آبادی بیان کرد: در این نشست که با حضور علیرضا مدرس، سرپرست معاونت کتابخانه‌های عمومی استان، محسن زارع مهرانی سرپرست کتابخانه‌های عمومی شهرستان بندرعباس، امیرحسین حیدری، رئیس اداره کتابخانه‌ها و همکاری‌های اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان، کتابداران کتابخانه فردوسی و اعضاء جوان برگزار شد، 7 کتاب به اشتراک گذاشته شد که در ادامه به آنها اشاره شده است.

کارشناس فرهنگی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان ادامه داد: فرهنگ‌سازی و نهادینه کردن کتابخوانی در زندگی مردم و بالاخص جوانان جامعه امری ضروری است و لازم است تأثیر مثبت کتابخوانی در زندگی و جامعه را به جوانان بشناسانیم و سپس به ترویج آن بپردازیم.

 

کتاب «خانواده درمانی و تحلیل رفتار متقابل»/ نوشته: « جیمز اس هورویتز»/ ارائه دهنده: «محمد لاپکی»

کتاب «خانواده درمانی و تحلیل رفتار متقابل» از نظر محتوا به طور کامل با دیدگاه تحلیل رفتار متقابل سازگار بوده و به بیانی شیوا، قابل درک و صمیمی تلاش کرده تا مفاهیم پیچیده روانکاوی را در یک قالب ساختارشکنانه به خواننده عرضه کند. امروزه رویکردهای گوناگونی برای درمان و مهار مشکلات خانواده به وجود آمده است که بیشتر آنها خانواده را به عنوان یک سیستم و ساختار پیچیده مورد بررسی و ارزیابی قرار می دهند. در این میان دیدگاه تحلیل رفتار متقابل از چند جهت قابل تأمل و توجه بیشتر می باشد. نخست آنکه این دیدگاه به عنوان یک رویکرد روانکاوانه نوین توانسته هم در دیدگاه های سیستمی جایگاه شایسته‌ای داشته باشد و هم در دیدگاه های تحلیلی. از این رو می توان با اطمینان خاطر بیشتری از آن در پیشگیری و درمان مشکلات و اختلال های رفتاری و ارتباطی درون خانواده استفاده کرد.

کتاب «نهج البلاغه»/ نویسنده: «سید رضی»/ ارائه دهنده: «مجید سلیمانی»

این کتاب، به جهت اینکه سخنان و نامه ها و نامه های امام اول شیعیان را داراست، در بین شیعه، اهمیت و رواج فوق العاده ای داشته و آن را بعد از قرآن کریم، مهمترین کتاب می دانند. در بین اهل تسنن نیز، به علت فصاحت و بلاغت بی نظیرش، مورد توجه بسیاری از علمای آنها بوده و هست. سخنان آن حضرت در این کتاب بر مدار سه اصل است:

باب اول: خطبه ها و اوامر، باب دوم: نامه ها و رسائل و وصایا وباب سوم: کلمات قصار، حکمت آمیز و مواعظ

ساختار نهج البلاغه، سخنانی شگفت انگیز در مورد توحید، عدل، خلقت، زن و مرد، تقوا، مذمت دنیا، شیطان، نکوهش بعضی از صحابه پیغمبر، امتیازات خاندان رسالت، اوصاف متقین، مومنین، منافقین، توضیح بعضی از آیات قرآن، درباره بنی امیه، یاد مرگ، دولتها و ملتها، اوصاف آل محمد، فضائل و رذایل اخلاقی، مشاوره، توبه، توکل، شکر و کفر نعمت، عاقل و جاهل، انواع جهاد، راه آسایش دنیا، عدالت و صدها موضوع دیگر است که هر کدام تشنگان معرفت را سیراب خواهد کرد. سخنان حضرت در طرح اینگونه بحث ها، همچون قرآن کریم است که به زبان موعظه، از هر پدیده محسوس یا معقولی نمونه ای روشن و قابل درک در جلوی چشم شنونده قرار می دهد، بعد کم کم و آرام آرام، او را با خود به سر منزلی میبرد که باید بدان برسد.

 

کتاب «سلام بر ابراهیم:زندگینامه و خاطرات شهید ابراهیم هادی»/ ارائه دهنده: «علی باقرزاده»

 

«سلام بر ابراهیم» در میان کتاب‌های تألیفی پرفروش طرح تابستانه کتاب شناخته شده است و تاکنون نزدیک به 700 هزار نسخه از این کتاب منتشر شده و چاپ 114 این کتاب نیز روانه بازار نشر شده است. «سلام بر ابراهیم» زندگینامه‌ای مختصر از شهید مفقود‌الاثر «ابراهیم هادی» و 69 خاطره از خانواده‌، دوستان و همرزمان شهید است.

کتاب «حکایت زمستان:خاطرات عباس حسین»/ نوشته: «سعید عاکف»/  ارائه دهنده: «فاطمه محمودی»

نویسنده در این کتاب به واگویی خاطرات یکی از رزمندگان دفاع مقدس می‏پردازد و حکایت رزمنده‏ای را بیان می‏کند که در صحنه‏ای از صحنه‏های نبرد می‏رود تا توسط دشمن در یک گور دسته جمعی دفن شود ـ در واپسین لحظات ـ متوسل به وجود حضرت ابوالفضل العباس(ع) می‏گردد و به معجزه آن حضرت از مرگ حتمی نجات می‏یابد. پس از آن در دل دشمن و در میان اردوگاه‏های مخوف چند بار دست به عملیات‏های شهادت‏طلبانه می‏زند اما... از نکات قابل توجهی که نویسنده در این کتاب تلویحا به آن اشاره می‏کند، مسئله ارتباط رزمندگان و آزادگان با توسل به اهل‏بیت(ع) است که رمز و راز موفقیت‏های آنها را در همین‏جا باید جستجو کرد.

کتاب «عکاسی مستند»/ نوشته:  «علی اکبر شیر ژیان»/ ارائه دهنده: «ایرج توکلی»

مؤلف کتاب در مقدمه این کتاب می‌نویسد: این کتاب معطوف به عکاسی مستند می‌باشد و در آن تلاش می‌شود تصویری روشن از واقعیات عکاسی مستند در مقوله فراگیری، نقد و تحلیل ارائه شود. برگزاری کارگاه‌های عکاسی مستند و ارتباط مستقیم با عکاسان، نگارنده را به این مسئله رهنمون نمود که پراکندگی محتویات آموزشی، سد محکم در راه تبدیل محتوا به معناست. مطالب پراکنده به خاطر نداشتن فصل مشترک، ذهن را به «فرهنگ لغت» تبدیل می‌کند که علیرغم برخورداری کلمات از فقدان معنا رنج می‌برد و در راه بیان خاستگاه فکر دچار اشکال می‌گردد.

کتاب «از به»/  نوشته: «رضا امیرخانی»/ ارائه دهنده: «سعیده خوش بین»
 
رضا امیرخانی نویسنده بنام کشورمان است که رمان های متفاوتش وی را جزء معروفترین رمان نویس های فارسی زبان قرار داده است. کتاب «از به» ماجرای خلبان جانبازی بنام مرتضی مشکات که دو پای خود را از دست داده، بار دیگر می خواهد پرواز کند که با ممانعت همه مواجه می‌شود. اما دست آخر به کمک دوست خود رحیم میریان با شگردی جالب موفق به پرواز می‌شود ماجرای عاطفی دیگری هم همزمان با این جریانات شکل می‌گیرد. این کتاب توسط انتشارات کتاب نیستان به چاپ رسیده است.

کتاب «به مجنون گفتم زنده بمان»/ نوشته: «فرهاد خضری»/ ارائه دهنده: «زهرا زاهدی»
این کتاب داستان زندگی مرد راستین، شهید همت است، مردی که رفتن را به ماندن  ترجیح دادو نامش را بر صفحه ذهن ها حک نمود و جاویدان شد. کتاب «به مجنون گفتم زنده بمان» داستان زندگی شهید همت  از زبان دوستان و نزدیکان  و همرزمان اوست که خلاصه و خوش خوان روایت شده است، روایتی که علاوه بر گشودن رازهای زندگی این شهید محبوب، داستان پشت پرده های ناگفته جنگ در منطقه طلائیه و جزیره مجنون و عملیات خیبر را نیز افشا می کند.

 
تعداد بازديد اين صفحه: 139
تمامی حقوق این پورتال متعلق به نهاد کتابخانه های عمومی کشور می باشد

اجرا با : پورتال سازمانی سیگما