1396/12/22 سه‌شنبه تشکیل آخرین جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان با حضور اعضاء انجمن در سالن اجتماعات استانداری برگزاری لیگهای کتابخوانی از اولویتهای کاری سال آینده است که با جدیت تمام پیگیری خواهد شد آخرین جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان با حضور اعضاء انجمن در سالن اجتماعات استانداری برگزار و اولویتهای کاری سال آینده تعیین شدند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان هرمزگان، ششمین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی استان هرمزگان  در سال جاری به ریاست مهندس اکرمی معاون سیاسی امنیتی اجتماعی استانداری هرمزگان و با حضور محسن زینلی تختی مدیرکل کتابخانه های عمومی، علیرضا مدرس سرپرست معاونت کتابخانه‌های عمومی استان، علی زمانیان رئیس اداری مالی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان، منصور اخلاقی پور مدیر کل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری، حجت الاسلام سید احمد حسینی مشاور مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان، حجت الاسلام محمد ذاکری و دیگر اعضاء برگزار شد که این نشست با تأکید معاون استاندار مبنی بر پیگیری مصوبات جلسه قبل همراه بود.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان هرمزگان در این دیدار با اشاره به اینکه استان هرمزگان درآیین کتابخانه‌گردی که به مناسبت فر ارسیدن سالروز تأسیس نهاد کتابخانه‌های عمومی کشوربرگزار شد خوش درخشید، بیان کرد: استان هرمزگان در زمینه کتابخوانی ظرفیتهای بسیاری دارد که از جمله مهم ترین آن ها پرداختن 60 کتابخانه عمومی در سطح استان به فعالیتهای فرهنگی مرتبط با کتابخوانی است.

محسن زینلی تختی ادامه داد: با به بهره برداری رسیدن کتابخانه‌های در دست اقدام، سال آینده با انقلابی اساسی در حوزه افزایش فضای کتابخانه‌ها و سرانه مطالعه در سطح استان مواجه خواهیم شد و با توجه به نمود فعالیتهای کتابخانه‌ها، خیرین بیشتری به سمت کتابخانه‌سازی تغییر مسیر داده‌اند و اشتیاق زیادی جهت فعالیت خیرانه در این حوزه دارند.

مدیر کل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان در ادامه این دیدار با بیان اینکه علیرغم تلاش های چند ساله، هنوز تکلیف کتابخانه شهداء بندرعباس مشخص نیست، از مسئولین خواست تا پیگیری در خصوص تعیین تکلیف کتابخانه مرکزی را با سرعت بیشتری انجام دهند و برگزاری لیگهای کتابخوانی را از اولویتهای کاری سال آینده مطرح نمود که با جدیت بیشتری پیگیری خواهد شد.

علیرضا مدرس سرپرست معاونت کتابخانه‌های عمومی استان با ارائه گزارشی از وضعیت برگزاری جلسات انجمن در سال 1396 بیان کرد: تعداد جلسات انجمنی که در سال 1396 در استان برگزار شده است نسبت به سال 1395، رشد سه برابری داشته است ولی هنوز 74 درصد با تعداد جلساتی که باید به صورت قانونی برگزار می‍‌شد فاصله وجود دارد.

سرپرست معاونت کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان بر اهمیت و ضرورت تشکیل انجمن کتابخانه‌های عمومی در سطح استان تأکید کرد و ادامه نمود: تشکیل منظم انجمن باعث مرتفع شدن مشکلات کتابخانه‌ای و بین سازمانی خواهد شد و پرونده بسیاری از مشکلات ادارات شهرستان که نسبت به تشکیل جلسات اهتمام ندارند همچنان باز است.

علی زمانیان رئیس اداری مالی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان با اشاره به افزایش پروژه‌های خیرساز کتابخانه‌های عمومی در سال 1396 بیان کرد: مطالعه و کتابخوانی نیازمند ایجاد زیرساختهایی برای تحقق پیدا کردن این مهم می‌باشد و این امر می‌تواند با جذب خیرین در ساخت و ساز کتابخانه‌ها تسریع پیدا کند.

زمانیان ادامه داد: در سال جاری 4 پروژه دولتی افتتاح شد که با تأمین تجهیزات و به بهره برداری رسیدن آنان 3900 متر مربع به فضای کتابخانه‌های عمومی استان افزوده خواهد شد. همچنین در سال گذشته 8 پروژه خیرساز به بهره برداری رسیده است و 10 پروژه نیز در حال آماده سازی است که تا اواسط سال آینده به بهره برداری خواهند رسید.

وی ادامه داد: درصدد هستیم با رایزنی‌های صورت گرفته با اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی، بتوانیم فرهنگسراهای راکد در سطح استان را به کتابخانه‌های تبدیل کنیم که به ارائه خدمات فرهنگی به عموم بپردازند.

زمانیان نسبت به عدم وجود کتابخانه در سر دشت بشاگرد و کمبود کتابخانه در شهرستان سیریک، خمیر وبندر جاسک ابراز نگرانی کرد و خواستار تخصیص اعتبارات سال آینده برای ایجاد کتابخانه در این شهرستانها شد.

مهندس اکرمی معاون سیاسی امنینی و اجتماعی استانداری در ادامه جلسه بیان کرد: جهت حل مشکل سرانه پایین مطالعه در ابتدا باید  این معضل ریشه یابی شود و برای تحقق این امر، باید نشستی تخصصی با حضور افراد صاحب نظر در امر مطالعه و کتابخوانی تشکیل شود و علتها مشخص گردد تا در مرحله بعدی برای حل این مشکل، چاره اندیشی گردد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار ادامه داد: برای ترویج کتابخوانی باید به سمت کانونهای جمعیتی شامل زندانها، سربازخانه‌ها، بیمارستانها، ایستگاه‌های راه آهن، فرودگاه و .... رفت و به بهانه‌های مختلف آنان را به سمت کتاب و کتابخوانی سوق دهیم.

 

 

 
تعداد بازديد اين صفحه: 220
تمامی حقوق این پورتال متعلق به نهاد کتابخانه های عمومی کشور می باشد

اجرا با : پورتال سازمانی سیگما