1396/8/24 چهارشنبه در سومین روز از هفته کتاب و کتابخوانی؛ نشست مدیر کل کتابخانه های عمومی استان هرمزگان و کتابداران با نماینده ولی فقیه در استان هرمزگان نهادینه کردن فرهنگ کتابخوانی در روستاها یکی از الزامات در جامعه امروزی است و نویسندگان کتاب باید در نگارش کتاب برای کودکان تلاش ودقت بیشتری کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان، محسن زینلی تختی مدیر کل کتابخانه های عمومی استان در نشستی که  کتابداران با نماینده ولی فقیه استان داشتند، ضمن تسلیت به مناسبت درگذشت هموطنان کرمانشاهی، به تاریخچه تشکیل کتابخانه های عمومی اشاره و بیان کرد: اولین کتابخانه عمومی در سال ۱۳۰۵ در بلدیه تهران تاسیس شده است و هم اکنون نیز در استان هرمزگان  ۶۴ کتابخانه عمومی وجود دارد که از این ۶۴ کتابخانه  فعال، 45 کتابخانه شهری  و ۱۹ کتابخانه روستایی می‌باشد.

زینلی تختی با اشاره به اینکه بیشتر کتابداران خانم ها هستند ، تصریح کرد:  تعداد کل پرسنل کتابخانه ها در استان هرمزگان ۱۳۴ نفرمی باشد که از این تعداد ۸۳ نفر، خانم هستند.

وی با بیان اینکه کتابخانه های استان هرمزگان به پایگاه فرهنگی وعلمی غنی تبدیل شده است،  گفت: فعالیت‌های جانبی متنوعی  از جمله کلاس های آموزشی احکام و قرآن، کلاس‌های خلاقیت، نشست‌های کتابخوان و ... در کتابخانه‌های عمومی برگزار می‌گردد و همین موجبات انس بیشتر اعضاء را با کتاب و کتابخوانی فراهم نموده است.

مدیر کل کتابخانه های عمومی استان هرمزگان افزود: با کمک خیرین در۳ سال اخیر، ۹ کتابخانه ساخته شده است که 3 کتابخانه روستایی سید عبدالله والی خمینی شهر، بنی معین گورزین و رسول اکرم (ص) دوربنی اخیرآً به بهره برداری رسیده است.

زینلی تختی ادامه داد:  کتابخانه عمومی «مرحوم حاج عبدالله والی» در مدت یک ماه بیش از هزار نفر عضو گیری داشته است  که علاوه بر مردم روستای خمینی شهر، توسط مردم روستاهای اطراف نیز مورد استقبال و استفاده قرار گرفته است.

تنها دوستی که انسان را رها نمی کندکتاب است

حضرت آیت الله نعیم آبادی نماینده ولی فقیه در استان هرمزگان در نشست با کتابداران استان هرمزگان، ضمن  تبریک به مناسبت هفته کتابخوانی اظهارکرد: در عظمت کتاب همین بس که خالق جهان به آن قسم می خورد. نماینده ولی فقیه در استان هرمزگان بیان کرد: خردمندی نیست که به جایگاه کتاب آگاه نباشد و کسی که با کتاب دوست و رفیق شود  احساس تنهایی، خودکشی، بی حوصلگی و بیماری های روانی برایش معنایی ندارد.

وی ادامه داد: اگر به کتاب فقط برای افزایش اطلاعات علمی نگاه شود دید ناقصی است؛ بلکه کتاب در سلامت زندگی و آرامش روان نیز تأثیر به سزایی دارد.

نعیم آبادی در اهمیت نقش کتابداران در ترویج فرهنگ کتابخوانی بیان کرد: کتابداران به عنوان زبان کتاب، باید مروج دهنده دانایی و فرهنگ کتابخوانی باشند.

ایشان با بیان اینکه قرآن و دیوان حافظ به زبان انگلیسی را می‌شود در اختیار کشتی‌ها و گردشگران خارجی قرار داد بیان کرد: میدان کار ما نباید تنها استان هرمزگان باشد؛ بلکه باید در سطح بین المللی کار کنیم.

 

 

 
تعداد بازديد اين صفحه: 153
تمامی حقوق این پورتال متعلق به نهاد کتابخانه های عمومی کشور می باشد

اجرا با : پورتال سازمانی سیگما